Make your own free website on Tripod.com
Doğal Güzellikler
Ordu, Ülkenin ve Doğu Karadeniz Bölgesi'nin doğal güzellikler bakımından çok zengin bir ilidir. Karadeniz kıyısı boyunca uzanan doğal plajlar ve yörenin yeşil bitki örtüsü bölgeye bu açıdan daha da büyük değer kazandırmaktadır.
MESİRE YERLERİ

Ordu'nun güneyinde yer alan Boztepe ildeki en önemli mesire yerlerinden biridir. Boztepe'nin yükseltisi 450 metredir. Tepeden, Ordu tümüyle görülmektedir. Çam ağaçlarıyla kaplı olan bu alan, Ordulular için bir mesire yeridir.

İl merkezinin 61 km güneyinde yer alan Çambaşı yaylası da yöre halkı için mesire yeri oluşturur. 1.850 m yükseltili Çambaşı Yaylası, piknik yerleri, lokantaları ve otelleri olan, yaz aylarında dinlenmeye, doğayla iç içe olmayı, doğa sporlarını sevenler için çok elverişli bir yerdir.

Keyfalan300.jpg (29345 bytes)

Keyfalan-Mesudiye

Diğer mesire yerleri arasında, Perşembe Yaylası, Ulugöl Çevresi ve Elmalıgöl ile Akkuş İlçesi'ne 5 km uzaktaki Küçük Kertil sayılabilir.
MAĞARALAR

Ordu'da birçok doğal mağara vardır. Bunlardan en önemlisi, Fatsa-Ünye arasında karayoluna yaklaşık 800 m uzaklıkta, dik kayaların eteğinde bulunan İnönü Mağarası'dır. Fatsa'ya 5 km uzaklıkta olan Cıngırt Magarası da bunlardan biridir.

PLAJLAR

Ordu kıyıları, genellikla doğal plaj durumundadır. Kıyının hemen hemen her yerinden denize girmek olasıdır. Yason Burnu'ndaki Çaka Plajı ve Efirli Plajı önemli plajlar arasındadır.

caka1.jpg (29738 bytes)

Çaka Kumsalı

İÇMELER ve KAPLICALAR

Ordu, şifalı su kaynakları bakımından da hayli zengindir. Bunlar arasında en önemlisi Gölköy İlçesi'ndeki Çermik Suyu'dur. Banyo yoluyla romatizmaya ve deri hastalıklarına iyi geldiği gibi, içme suyu olarak da mide rahatsızlıklarında olumlu etki yapmaktadır.

Diğer şifalı su kaynakları Mesudiye'nin İskefsir Köyü'ndeki romatizmaya iyi geldiği belirtilen kalsiyumu bol sıcaklığı 50 derece dolayında olan su ile, Ünye Yağıbasan Köyün'deki Acusı, Ünye'nin Tekkiraz Bucağı'ndaki karbonik asitli, müshil olarak kullanılan Tekkiraz Suyu ve Akkuş'taki Eşemen ve Gökçebel sularıdır.

Eşemen ve Gökçebel sularını yörede yaşayan bağırsak parazitleri ve böbrek kumlarının dökülmesinde ilaç olarak kullanılır. Bunların, romatizma ve mide rahatsızlıklarında yararlı olduğuna inanılır.

golkoy300.jpg (23793 bytes)

Gölköy

unyeplaj.jpg (19535 bytes)

Ünye plajı