Make your own free website on Tripod.com

İklim

Ordu İli'nde kıyı kesiminde, tipik Karadeniz iklimi egemendir. Karadeniz iklimi her mevsimde bol yağışlı bir iklimdir. Ayırdedici niteliği, sıcaklık ortalamasının göreli yüksekliği, yazların serin, kışların ılık geçmesidir. İlde yaz aylarında bunaltıcı sıcaklar olmaz. Bol yağışlar yörede zengin bir bitki örtüsü oluşmasına olanak vermiştir. Buna karşılık, ilin güneyindeki iç kesiminde karasal iklim egemendir.

İklim kıyı ve iç kesimlerinde bu denli farklı olmasında, Canik Dağları'nın önemli etkisi vardır. Kuzeyden gelen soğuk rüzgarlar taşıdıkları deniz nemini Canik Dağları'nın kuzey eteklerinde bırakır. Bu yüzden bu bölgede çok yağmur yağar. Canik Dağları'nın güneyinde, bu durum birden değişir. Deniz etkisinden uzak kalan bu bölge, tümüyle karasal iklimin etiksi altındadır. Denize bakan yamaçlarda yaz ile kış ve gece ile gündüz arasında yüksek ısı farkları yoktur. Yörede bağıl nem oranı % 76'ya ulaşmaktadır. Buna karşılık, güneyde yazlar sıcak, kışlar soğuk geçmektedir. Yağışlar da kıyı kesimine göre çok daha azdır.

SICAKLIK

Yıllık ortalama sıcaklık ortalaması 13.9 0C'dir. Bu değer, Ünye'de 13.2 0C, güneyde yer alan Mesudiye'de 8.7 0C'dir. Bu değer Giresun'da 14.2 0C iken, Artvin'de 12.7 0C, Urfa'da 18.1 0C'dir. En soğuk aylar ocak-şubat, en sıcak aylar ise haziran ve temmuzdur.

YAĞIŞLAR

Ordu İli Türkiye'nin en çok yağış alan illerinden biridir. Yıllık ortalama yağış 1.196.6 mm'dir. Bu değer, kıyıdaki ilçelerden Ünye'de 1.089.2 mm iken, güneydeki Mesudiye'de 518.5 mm'ye düşmektedir.

Bu değerler, komşu il merkezi Giresun'da 1.297.8 mm iken Artvin'de 645.0 mm, Urfa'da 473.1 mm, Antalya'da ise 1.068.2 mm'dir. En çok yağış kasım-aralık aylarında, en az yağış ise mayıs-haziran aylarında düşmektedir.

RÜZGARLAR

Ortalama rüzgar hızı 2.2 m/sn olan Ordu İli'nde, egemen rüzgar, yılda toplam 1.157 kez esen güney rüzgarlarıdır (kıble). Buna karşılık en hızlı rüzgar yönü batıdır (günbatısı).

Ayrıca, en çok kış ve ilkbahar aylarında görülen Fön rüzgarları, yakıcı ve kavurucu özelliğiyle bitkilere büyük zararlar vermektedir.